Regional Committees


Regional Committees

Africa - Middle East and North Africa

Piet Thamsanqa MATOSA, NUM - National Union of Mineworkers, (South Africa) Chair

Amechi ASUGWUNI, NUCECFWW - National Union of Civil Engineering Construction, Furniture & Wood Workers, (Nigeria) Vice-Chair

Abdelmonem Ibrahim Mohamed ELGAMAL, GTUBWW - General Trade Union for Building and Wood Industries Workers, (Egypt) Vice-Chair

Africa & Middle East - (Benin, Burkina Faso, Cameroon, Central African Republic, Chad, Democratic Republic of Congo, Gabon, Rep. of Guinea, Ivory Coast, Mali, Niger, Senegal, Togo, ) - Group 14

Diaraf NDAOXXXXX, SNTC - BTP /CNTS - National Union of Construction Workers, (Senegal) Member

Mébiame LEON, UTB TP BSP - Building, Public Works, Wood, Sawing Workers' Union, (Gabon) 1st Substitute

Ibrahima DIOMANDE, SYNASODEFOR - SODEFOR Employees' National Union, (Ivory Coast (Cote D'Ivoire)) 2nd Substitute

Constant Michel Bruno NABYOURE, FTBBF - Federation of Building and Wood Workers of Faso , (Burkina Faso) Member

Gavor KODJO, FTBC - Federation of Wood and Construction Workers, (Togo) 1st Substitute

Etienne LAMBERT BOUDZANGA, UTB TP BSP - Building, Public Works, Wood, Sawing Workers' Union, (Gabon) 2nd Substitute

Africa & Middle East - (Ghana, Liberia, Nigeria, Sierra Leone) - Group 15

Amechi ASUGWUNI, NUCECFWW - National Union of Civil Engineering Construction, Furniture & Wood Workers, (Nigeria) Member

Isaac Jideofor EGBUGARA, CCESSA - Construction and Civil Engineering Senior Staff Association, (Nigeria) 1st Substitute

Ibrahim (Prince) WALAMA, NUCECFWW - National Union of Civil Engineering Construction, Furniture & Wood Workers, (Nigeria) 2nd Substitute

Pius Michael QUAINOO, CBMWU - Construction and Building Materials Workers’ Union CBMWU, (Ghana) Member

Otaru George EZEKHUMHE, CCESSA - Construction and Civil Engineering Senior Staff Association, (Nigeria) 1st Substitute

Akinwande OLADIPUPO, NUCECFWW - National Union of Civil Engineering Construction, Furniture & Wood Workers, (Nigeria) 2nd Substitute

Africa & Middle East - (Angola, Botswana, Lesotho, Madagascar, Malawi, Mauritius, Mozambique, Namibia, Swaziland, South Africa, Zambia, Zimbabwe ) - Group 16

Piet Thamsanqa MATOSA, NUM - National Union of Mineworkers, (South Africa) Member

Justina JONAS, MANWU - Metal & Allied Namibian Workers’ Union, (Namibia) 1st Substitute

Mohumad Reeaz CHUTTOO, CMWEU - Construction Metal, Wooden and Related Industries Employees Union, (Mauritius) 2nd Substitute

Jeremias DUZENTA TIMANA, SINTICIM - National Trade Union of Workers in Civil Construction, Wood and Mining Industries , (Mozambique) Member

Benny SHOKO, CLAWUZ - Cement and Lime and Allied Workers’ Union of Zimbabwe , (Zimbabwe) 1st Substitute

Bryson NYIRENDA, NUBEGW - National Union of Building, Engineering and General Workers , (Zambia) 2nd Substitute

Africa & Middle East - (Burundi, Djibouti, Ethiopia, Kenya, Uganda, Rwanda, Seychelles, Tanzania ) - Group 17

Wafulla Wa MUSAMIA, KQMWU - Kenya Quarry and Mine Workers’ Union , (Kenya) Member

Francis MURAGE, KBCTFIEU - Kenya Building, Construction, Timber, Furniture and Industries Industries Employees Union , (Kenya) 1st Substitute

Zegeye HAILE SELASSIE, EIFCWMCOTU - Ethiopian Industrial Federation of Construction, Wood, Metal, Cement & other Trade Unions, (Ethiopia) 2nd Substitute

Oloka MESILAMU, UBCCECAWU - Uganda Building Construction, Civil Engineering, Cement & Allied Workers’ Union, (Uganda) Member

Rajabu Wellington MWONDI, KUPRIPUPA - Kenya Union of Printing, Publishing, Paper Manufacturing and Allied Workers , (Kenya) 1st Substitute

Shikunzi JOHN, TUICO - Tanzania Union of Industrial and Commercial Workers, (Tanzania) 2nd Substitute

Africa & Middle East - (Algeria, Egypt, Mauritania, Morocco, Tunisia) - Group 18

Hassen CHEBIL, Federation of Building and Wood, (Tunisia) Member

Ahmed BAHANNIS, SNBB - National Union of Building and Wood Workers , (Morocco) 1st Substitute

Taieb BAHRI, Federation of Building and Wood, (Tunisia) 2nd Substitute

Abdelmonem Ibrahim Mohamed ELGAMAL, GTUBWW - General Trade Union for Building and Wood Industries Workers, (Egypt) Member

Atef ABAZID, GTUBWW - General Trade Union for Building and Wood Industries Workers, (Egypt) 1st Substitute

Vacant 2nd Substitute

Africa & Middle East - (Bahrain, Jordan, Kuwait, Lebanon, Palestine, Yemen) - Group 19

Nasser AL MAI, SMPWKW - The Syndicate of the Ministry of Public Works, (Kuwait) 2nd Substitute

Mahmoud Salem Abbas AL-HIYARI, GTUCW - General Trade Union of Construction Workers in Jordan, (Jordan) Member

Saed BAYER, NUBWW - National Union of Building & Wood Workers , (Palestinian Territory, Occupied) 1st Substitute

Antoun ANTOUN, GSTU - General Services Employees' Trade Unions of Lebanon, (Lebanon) Member

Vacant 1st Substitute

Vacant 2nd Substitute

Asian Pacific

John ALEXANDER, CETWUF - Construction Energy and Timber Workers’ Union of Fiji, (Fiji) Chair

Asia/Pacific -(Hongkong, Japan South Korea, Mongolia, Taiwan) Group 20

Uemura YOSHITERU, NIKKENKYO - Council of Japan Construction Industry Employees' Unions (JCU), (Japan) 2nd Substitute

Baik Seuk KEUN, KFCITU - Korean Federation of Construction Industry Trade Unions, (South Korea) Member

Pat Kan CHAN, CSGWU - Construction Site Workers’ General Union, (Hong Kong) 1st Substitute

Vacant 2nd Substitute

Haruyoshi IWASAKI, SINRIN ROREN - Japanese Federation of Forest and Wood Workers' Union, (Japan) Member

Battsogt BARDUU, MCWTUF - Mongolian Construction Workers Trade Union's Federation, (Mongolia) 1st Substitute

Asia/Pacific - (Cambodia,Indonesia, Malaysia, Philippines, Singapore, Thailand, Timor Leste ) - Group 21

Nor Azlan bin YAACOB, TEUPM - Timber Employees' Union Peninsular Malaysia, (Malaysia) Member

Samuel DEVADASAN RAJARATNAM, MTSU - Malayan Technical Services Union, (Malaysia) 1st Substitute

Gerard SENO, ALU - Associated Labor Unions, (Philippines) 2nd Substitute

Parulian SIANTURI, F Hukatan - Forestry, Wood and Agricultural Sectors, (Indonesia) Member

Ernesto ARELLANO, NUBCW - National Union of Building and Construction Workers, (Philippines) 1st Substitute

Hasmi HAMIDAN, MFOU - Malay Forest Officers' Union, (Malaysia) 2nd Substitute

Asia/Pacific - (Bangladesh,India,Nepal, Pakistan, Sri Lanka) - Group 22

Dr Rama Chandra KHUNTIA, INBCFWWF - Indian National Building, Construction, Forest and Wood Workers’ Federation, (India) Member

Ponkumar PONNUSWAMY, TKTMS - Tamil Nadu Construction Workers Central Union, (India) 1st Substitute

Bholanath TIWARI, CFBWU - Construction Forestry Brick and Wood Workers' Union, (India) 2nd Substitute

Jhapat Bahadur GURUNG, CAWUN - Construction and Allied Workers’ Union of Nepal, (Nepal) Member

Mohammad Ishtiaq VIRK, ACEEU - Associated Consulting Engineers Employees Union, (Pakistan) 1st Substitute

Vacant 2nd Substitute

Asia/Pacific - (Fiji, New Zealand, Papua New Guinea, Solomon Islands, Vanuatu) - Group 23

John ALEXANDER, CETWUF - Construction Energy and Timber Workers’ Union of Fiji, (Fiji) Member

Vacant 1st Substitute

Vacant 2nd Substitute

Allen Francis Edward HICKS, ETU - Electrical Trades Union of Australia, (Australia) Member

Vacant 1st Substitute

Vacant 2nd Substitute

Europe

Josef MUCHITSCH, GBH - Building and Wood Workers' Trade Union, (Austria) Chair

Jan RUDE'N, SEKO - Swedish Union of Service and Communication Employees , (Sweden) Vice-Chair

Europe - (Denmark, Faeroe Islands, Finland, Iceland, Norway, Sweden) - Group 1

Jan RUDE'N, SEKO - Swedish Union of Service and Communication Employees , (Sweden) Member

Mikael JOHANSSON, Målareförbundet - Swedish Painters' Trade Union, (Sweden) 1st Substitute

Jonas WALLIN, SEF - Swedish Electricians' Trade Union, (Sweden) 2nd Substitute

Kyösti SUOKAS, Rakennusliitto - Construction Trade Union, (Finland) Member

Rauni SÖDERLUND, PRO - Trade Union Pro, (Finland) 1st Substitute

Kistjan Thordur SNAEBJARNARSON, Rafidnadarsamband - Icelandic Electrical Workers' Union, (Iceland) 2nd Substitute

Gunde ODGAARD, BAT-Kartellet, (Denmark) Member

Max MEYER, BLIK - Union of Plumbers and Pipe Fitter in Denmark, (Denmark) 1st Substitute

Ole-Kristian PAULSEN, Industry Energy Union, (Norway) 2nd Substitute

Europe - (Belgium, Luxembourg, Netherlands) - Group 2

Robert VERTENUEIL, CG FGTB - La Centrale Générale FGTB, (Belgium) Member

Katharina VAN DER HELST, CG FGTB - La Centrale Générale FGTB, (Belgium) 1st Substitute

Rik DESMET, CG FGTB - La Centrale Générale FGTB, (Belgium) 2nd Substitute

Pierre CUPPENS, ACV-BIE - ACV Building, Industry and Energy Union, (Belgium) Member

Tom DELEU, ACV-BIE - ACV Building, Industry and Energy Union, (Belgium) 1st Substitute

Arend VAN WIJNGAARDEN, CNV - Vakmensen, (Netherlands) 2nd Substitute

Ruud BAARS, FNV - Dutch Trade Union Federation, (Netherlands) Member

Zamaney MENSO, FNV - Dutch Trade Union Federation, (Netherlands) 1st Substitute

Janna MUD, FNV - Dutch Trade Union Federation, (Netherlands) 2nd Substitute

Europe - (Germany) - Group 3

Dietmar SCHÄFERS, IG BAU - Trade Union for Building, Forestry, Agriculture and the Environment, (Germany) Member

Fritz HEIL, IG BAU - Trade Union for Building, Forestry, Agriculture and the Environment, (Germany) 1st Substitute

Sven GEHRDAU, IG BAU - Trade Union for Building, Forestry, Agriculture and the Environment, (Germany) 2nd Substitute

Harald SCHAUM, IG BAU - Trade Union for Building, Forestry, Agriculture and the Environment, (Germany) Member

Sven GEHRDAU, IG BAU - Trade Union for Building, Forestry, Agriculture and the Environment, (Germany) 1st Substitute

Fritz HEIL, IG BAU - Trade Union for Building, Forestry, Agriculture and the Environment, (Germany) 2nd Substitute

Michael KNOCHE, IG Metall - Metalworker's Union, (Germany) Member

Brigitte DÖTH, IG Metall - Metalworker's Union, (Germany) 1st Substitute

Wilfried HARTMANN, IG Metall - Metalworker's Union, (Germany) 2nd Substitute

Europe - (Austria, Switzerland) - Group 4

Josef MUCHITSCH, GBH - Building and Wood Workers' Trade Union, (Austria) Member

Herbert AUFNER, GBH - Building and Wood Workers' Trade Union, (Austria) 1st Substitute

Brigitte SCHULZ, GBH - Building and Wood Workers' Trade Union, (Austria) 2nd Substitute

Nico LUTZ, Unia, (Switzerland) Member

Rita SCHIAVI, Unia, (Switzerland) 1st Substitute

Ernst ZÜLLE, Syna, (Switzerland) 2nd Substitute

Europe - (France, Italy, Portugal, Spain) - Group 6

Mercedes LANDOLFI, FILLEA-CGIL - Italian Federation of Wood, Building and Allied Industry Workers, (Italy) Member

Franco TURRI, FILCA-CISL - Italian Federation of Construction and Allied Workers, (Italy) 1st Substitute

Vito PANZARELLA, FENEAL-UIL - National Federation of Building, Wood and Allied Workers, (Italy) 2nd Substitute

Carlo ROMERO, MCA-UGT - Metal, Construction and Allied Workers of UGT Industry Federation, (Spain) Member

Vincente SANCHEZ JIMENEZ, CCOO of Construction and Services, (Spain) 1st Substitute

Jean-Michel GILLET, FNCB (CFDT) - National Federation of Salaried Workers in Construction and Wood Industries, (France) 2nd Substitute

Europe - (Republic of Ireland, United Kingdom) - Group 7

Gail CARTMAIL, UNITE - Unite the Union Construction division , (United Kingdom) Member

Jim KENNEDY, UNITE - Unite the Union Construction division , (United Kingdom) 1st Substitute

Bernard MCAULAY, UNITE - Unite the Union Construction division , (United Kingdom) 2nd Substitute

Brian RYE, UCATT - Union of Construction, Allied Trades & Technicians, (United Kingdom) Member

Vacant 1st Substitute

Vacant 2nd Substitute

Europe - (Czech Republic, Estonia, Hungary, Latvia, Lithuania, Poland, Slovakia) - Group 8

Jevgenijs SERVUTS, LCA - Latvian Builders' Trade Union, (Latvia) Member

Vacant 1st Substitute

Vacant 2nd Substitute

Henrik JENSEN, CO-industri - Central Organisation of Industrial Employees in Denmark, (Denmark) Member

Vacant 1st Substitute

Vacant 2nd Substitute

Europe - (Bulgaria, Moldova, Romania) Group 9

Gheorghe BALACEANU, FGS - General Union Federation FAMILIA "Anghel Saligny", (Romania) Member

XXXX 1st Substitute

Ramona VELEANU, FGS - General Union Federation FAMILIA "Anghel Saligny", (Romania) 2nd Substitute

Victor TALMACI, SINDICONS - Federation of Construction and Building Materials Trade Unions of the Republic of Moldova, (Moldova) Member

Ioanis PARTENIOTIS, FCIW-PODKREPA - Construction, Industry and Water Supply Federation, (Bulgaria) 1st Substitute

Vacant 2nd Substitute

Europe - (Albania, Bosnia-Herzegovina, Croatia, Macedonia, Montenegro, Serbia, Slovenia) Group 10

Pavel TRENDAFILOV, SGIP - Trade Union of Civil Engineering, Industry and Planning of Republic of Macedonia, (Macedonia) Member

Oskar KOMAC, SDGD - Trade Union of Construction Workers of the Republic of Slovenia, (Slovenia) 1st Substitute

Nenad MARKOVIC, SGIGMCG - Trade Union of Building and Construction Materials Industry of Montenegro, (Montenegro) 2nd Substitute

Željko KALAUZ, HSS - Croatian Forestry Union , (Croatia) Member

Živko MITREVSKI, SIDEMK - Trade Union of Workers in Forestry, Wooden Industry and Energy in Republic of Macedonia, (Macedonia) 1st Substitute

Petar NECAK, SSSPD - Forestry and Woodworking Workers' Union, (Serbia) 2nd Substitute

Europe -(Azerbaijan, Georgia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Ukraine, Russia) Group 11

Boris SOSHENKO, Construction and Building Materials Industry Workers' Union of the Russian Federation, (Russian Federation) Member

Kanatbek OSMONOV, The Kyrgyzstan Forestry and Wood Workers’ Trade Union, (Kyrgyz Republic (Kyrgyzstan)) 1st Substitute

Umud HUSEYNOV, "Inshaat-Ish" - The Trade Union of Constructional Workers of the Republic of Azerbaijan, (Azerbaijan) 2nd Substitute

Vasyl ANDREYEV, PROFBUD - Construction and Building Materials Industry Workers' Union in Ukraine, (Ukraine) Member

Kussein YESSENGAZIN, Trade Union of Construction and Building Materials, (Kazakhstan) 1st Substitute

Telman QULIYEV, Azerbaijan Republic Natural Resources and Ecology Employees Trade Union, (Azerbaijan) 2nd Substitute

Europe - (Cyprus, Greece, Israel, Malta, Turkey) Group 12

Tevfik ÖZÇELIK, YOL-IS - Turkish Union of Road, Construction and Building Workers, (Turkey) Member

Avital SHAPIRA-SHABIROW, HISTADRUT - National Union of Building, Wood, Ceramic and Glass Workers, (Israel) 1st Substitute

Vacant 2nd Substitute

Yitzhak MOYAL, HISTADRUT - National Union of Building, Wood, Ceramic and Glass Workers, (Israel) Member

Yiannakis IOANNOU, FCMW - Federation of Construction and Mines Workers (SEK), (Cyprus) 1st Substitute

Vacant 2nd Substitute

Latin America & Caribbean

Gerardo MARTÍNEZ, UOCRA - Construction Workers of the Republic of Argentina, (Argentina) Chair

Saúl MENDEZ RODRIGUEZ, SUNTRACS - Union of Construction Workers, (Panama) 1st Substitute

Hoover DELGADO HURTADO, FEDESOMEC - Equatorian Federation of Mechanic Equipment Workers, (Ecuador) 2nd Substitute

Adalberto GALVAÕ, SINTEPAV-BA - Trade Union of Workers in Construction Industries of the State of Bahia, (Brazil) 3rd Substitute

Latin America/Caribbean - (Bolivia, Colombia, Ecuador, Perú, Venezuela) - Group 24

Palmides ESCORCIA, SINTRAPIZANO - Pizanos' WorkersTrade Union, (Colombia) Member

Hugo DÁVILA , FENATIMAP - National Federation of Workers in the Wood Industry, (Peru) 1st Substitute

Valerio AYAVIRI, CSTCB - Trade Union Confederation of Construction Workers of Bolivia, (Bolivia) 2nd Substitute

Hoover DELGADO HURTADO, FEDESOMEC - Equatorian Federation of Mechanic Equipment Workers, (Ecuador) Member

José LOPEZ, SINTRA-SKINCO-COLOMBIT - Skinco Colombit Manizales' Workers Trade Union, (Colombia) 1st Substitute

Aurelio CORDOVA , SINTRACESANLO - Trade Union Workers' of Ceraminc San Lorenzo, (Peru) 2nd Substitute

Latin America/Caribbean - (Argentina, Brazil, Chile, Paraguay, Uruguay) -

Victor Hugo BRANDAN, UOCRA - Construction Workers of the Republic of Argentina, (Argentina) Member

Rita ASSIS, FETRACONSPAR - Federation of Workers in Construction and Wood Furnitures Industries of the State of Paraná, (Brazil) 1st Substitute

Jorge HERNÁNDEZ , FETRACOMA - National Federation of Workers in Construction, Wood, Services and Allied Sectors, (Chile) 2nd Substitute

Adalberto GALVAÕ, SINTEPAV-BA - Trade Union of Workers in Construction Industries of the State of Bahia, (Brazil) Member

Vacant 1st Substitute

Raimundo SANTOS , SINTRAPAV - Trade Union of Workers in Construction of Roads and Public & Private Works of the State of Paraná, (Brazil) 2nd Substitute

Latin America/Caribbean - (Costa Rica, Dominican Republic, El Salvador, Guatemala, Honduras, Nicaragua, Mexico, Panama) - Group 26

Saúl MENDEZ RODRIGUEZ, SUNTRACS - Union of Construction Workers, (Panama) Member

Luis CHÁVEZ , FESITRASMMAR - Federation of Wood, Forestry, Environment and Natural Resources Workers of Guatemala, (Guatemala) 1st Substitute

Julio César FLORES, SOICSCES - Union of Workers in the Construction and Allied Industries, (El Salvador) 2nd Substitute

Luis BARBOSA, SNSCAASC - National Trade Union of Carpenters, Bricklayers and Allied Trade Unions, (Nicaragua) Member

Julio DÍAZ, SINCS-G - National Construction and Services Union of Guatemala, (Guatemala) 1st Substitute

Vacant 2nd Substitute

Latin America/Caribbean -(Barbados, Bermuda, Curacao, Guyana, Haiti, Jamaica, Surinam) - Group 27

Richenel ILARIO, SEBI - Sindikato di Empleadonan den Bibienda, (Curaçao) Member

Pablo COVA, SGTK - General Union Workers, (Curaçao) 1st Substitute

Robby BERENSTEIN, C-47 - Progressive Trade Union Federation 47, (Suriname) 2nd Substitute

George SCOTT, BIU - Bermuda Industrial Union, (Bermuda) Member

Rudolph A. THOMAS, BITU - Bustamante Industrial Trade Union, (Jamaica) 1st Substitute

Dolce RICOT, FENATCO - National Federation of Workers in Construction, (Haiti) 2nd Substitute