Regional Women Committee

The Regional Women Committees members are elected by the Regional Conferences and endorsed by the World Board.

Regional Women Committee

Africa & Middle East

Elizabeth AMUTO, UBCCECAWU - Uganda Building Construction, Civil Engineering, Cement & Allied Workers’ Union, (Uganda) Chair

Odette BOMANS TALEWA, FNTBB - National Federation of Building and Wood Workers, (Congo, Democratic Republic of the) 1st Vice-Chair

Wafaa MOHAMED HASSAN BOLTIA, GTUBWW - General Trade Union for Building and Wood Industries Workers, (Egypt) 2nd Vice-Chair

Obim Ama KAFUI, SYNTRAGAVO - National Union of Public Works, (Togo) 2nd Vice-Chair

Africa & Middle East - (Benin, Burkina Faso, Cameroon, Central African Republic, Chad, Gabon, Rep. of Guinea, Ivory Coast, Mali, Niger, Senegal, Togo, Democratic Republic of Congo) - Group 13

Odette BOMANS TALEWA, FNTBB - National Federation of Building and Wood Workers, (Congo, Democratic Republic of the) Member

Seynabou TOURE, SNTC/CNTS - National Union of Construction Workers, (Senegal) 1st Substitute

Vacant 2nd Substitute

Africa & Middle East  - (Ghana, Liberia, Nigeria, Sierra Leone) - Group 14

Edna OPOKU BOAKYE, PUWU - Public Utility Workers’ Union, (Ghana) Member

Charity Ojochenemi OMATA, NUCECFWW - National Union of Civil Engineering Construction, Furniture & Wood Workers, (Nigeria) 1st Substitute

Esther ASABE AMADU, CCESSA - Construction and Civil Engineering Senior Staff Association, (Nigeria) 2nd Substitute

Africa & Middle East  - (Angola, Botswana, Lesotho, Madagascar, Malawi, Mauritius, Mozambique, Namibia, Swaziland, South Africa, Zambia, Zimbabwe) - Group 15

Fozert MUGABE, ZFTATU - Zimbabwe Furniture, Timber and Allied Trades Union, (Zimbabwe) Member

Phumeza MGENGO, NUM - National Union of Mineworkers, (South Africa) 1st Substitute

Jane RAGOO, CMWEU - Construction Metal, Wooden and Related Industries Employees Union, (Mauritius) 2nd Substitute

Africa & Middle East  - (Burundi, Djibouti, Ethiopia, Kenya, Uganda, Rwanda, Seychelles, Tanzania) - Group 16

Elizabeth AMUTO, UBCCECAWU - Uganda Building Construction, Civil Engineering, Cement & Allied Workers’ Union, (Uganda) Member

Zeytuna Ahmed BESHER, EIFCWMCOTU - Ethiopian Industrial Federation of Construction, Wood, Metal, Cement & other Trade Unions, (Ethiopia) 1st Substitute

Maria BANGE, TUICO - Tanzania Union of Industrial and Commercial Workers, (Tanzania) 2nd Substitute

Africa & Middle East  - (Algeria, Egypt, Mauritania, Morocco, Tunisia) - Group 17

Wafaa MOHAMED HASSAN BOLTIA, GTUBWW - General Trade Union for Building and Wood Industries Workers, (Egypt) Member

Vacant 1st Substitute

Abin EL JINDI, GTUBWW - General Trade Union for Building and Wood Industries Workers, (Egypt) 2nd Substitute

Africa & Middle East  - (Bahrain, Jordan, Kuwait, Palestine, Yemen, Lebanon) - Group 18

Nathalie BOUTROS, GSTU - General Services Employees' Trade Unions of Lebanon, (Lebanon) Member

Linda AKROUCH, GTUCW - General Trade Union of Construction Workers in Jordan, (Jordan) 1st Substitute

Jasmine M. ALY, SMPWKW - The Syndicate of the Ministry of Public Works, (Kuwait) 2nd Substitute

Asia/Pacific

Fatimah MOHAMMAD, UFES - Union of Forestry Employees Sarawak, (Malaysia) Chair

Asia/Pacific  - (Hong-Kong, Japan, Mongolia, Taiwan, South Korea) - Group 19

Kim Kyung SHIN, KFCITU - Korean Federation of Construction Industry Trade Unions, (South Korea) Member

Urankhishig L., MITUF - Mongolian Industry Trade Union's Federation, (Mongolia) 1st Substitute

Vacant 2nd Substitute

Asia/Pacific - (Cambodia, Indonesia, Malaysia, Philippines, Singapore, Thailand, Timor Leste) - Group 20

Fatimah MOHAMMAD, UFES - Union of Forestry Employees Sarawak, (Malaysia) Member

Rasmina PAKPAHAN, F-KUI - Federation of Construction, Informal and General Workers, (Indonesia) 1st Substitute

Ngo Thuy MAI, VFCU - Vietnam Forestry CorporationTrade Union, (Vietnam) 2nd Substitute

Asia/Pacific  - (Bangladesh, India, Nepal, Pakistan, Sri Lanka) - Group 21

Leelamma RAVI, KKNTC - Kerala Building Construction Workers’ Congress , (India) Member

Rupa ACHARYA ADHIKARI, CAWUN - Construction and Allied Workers’ Union of Nepal, (Nepal) 1st Substitute

Manikam THAMILSELVI, RWO - Rural Workers' Organisation , (India) 2nd Substitute

Asia/Pacific  - (Fiji, Zealand, Papua New Guinea, Solomon Islands, Vanuatu) - Group 22

Rachel BOYACK, FIRST UNION , (New Zealand) Member

Vacant 1st Substitute

Vacant 2nd Substitute

Europe

Rita SCHIAVI, Unia, (Switzerland) Chair

Aleksandra STOJKOVIC, SSSPD - Forestry and Woodworking Workers' Union, (Serbia) Vice-Chair

Europe  - (Denmark, Finland, Iceland, Norway, Sweden) - Group 1

Jannie ANDERSEN, 3F - United Federation of Danish Workers, (Denmark) Member

Asta KÄÄRIÄINEN, Puuliitto - Woodworkers' Union of Finland, (Finland) 1st Substitute

Tove Rita MELGARD, Fellesforbundet - Norwegian United Federation of Trade Unions, (Norway) 2nd Substitute

Europe  - (Austria, Germany, Switzerland) - Group 2

Rita SCHIAVI, Unia, (Switzerland) Member

Sylvia HONSBERG, IG BAU - Trade Union for Building, Forestry, Agriculture and the Environment, (Germany) 1st Substitute

Brigitte SCHULZ, GBH - Building and Wood Workers' Trade Union, (Austria) 2nd Substitute

Europe  - (Belgium, France, Italy, Luxembourg, Netherlands, Portugal, Republic of Ireland, Spain, United Kingdom) - Group 3

Barbara CERUTTI, FILCA-CISL - Italian Federation of Construction and Allied Workers, (Italy) Member

Laura VAN DEN HEUVEL, FNV - Dutch Trade Union Federation, (Netherlands) 1st Substitute

Kate PURCELL, UNITE - Unite the Union Construction division , (United Kingdom) 2nd Substitute

Europe  - (Azerbaidjan, Estonia, Georgia, Israel, Kazakstan, Kirgystan, Latvia, Lithuania, Poland, Russia, Turkey, Ukraine, Uzbekistan) - Group 4

Lesya GUSAK, Construction and Building Materials Industry Workers' Union in Ukraine, (Ukraine) Member

Avital SHAPIRA-SHABIROW, HISTADRUT - National Union of Building, Wood, Ceramic and Glass Workers, (Israel) 1st Substitute

Ieva GRETERE, LCA - Latvian Builders' Trade Union, (Latvia) 2nd Substitute

Europe  - (Albania, Bosnia/Herzegovina Bulgaria, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Greece, Hungary, Macedonia, Moldova, Montenegro, Romania, Serbia, Slovakia, Slovenia,) - Group 5

Aleksandra STOJKOVIC, SSSPD - Forestry and Woodworking Workers' Union, (Serbia) Member

Andreja MUSIC, SGH - Trade Union of Construction Industry of Croatia, (Croatia) Substitute

Latin America & Caribbean

Marta PUJADAS, UOCRA - Construction Workers of the Republic of Argentina, (Argentina) Member, Chair

Liliana E. DAZA, FETRAMECOL - Federation of Workers in the Steel, Electricity and Mechanical Engineering Industries in Colombia, (Colombia) 1st Substitute

Fabiana SANTO, FENTICOMMC - National Federation of Workers in the Construction, Wood and Construction Materials Industries, (Dominican Republic) 2nd Substitute

Shandra HARRIOTT, BITU - Bustamante Industrial Trade Union, (Jamaica) 3rd Substitute

Latin America & Caribbean - (Bolivia, Colombia, Ecuador, Peru, Venezuela) - Group 23

Liliana E. DAZA, FETRAMECOL - Federation of Workers in the Steel, Electricity and Mechanical Engineering Industries in Colombia, (Colombia) Member

Ana REYES, FENATCS - National Federation of Workers, Professionals, Employees, Technicians and Workers in the Construction Industry, Wood, Heavy Machinery, Roads & Allied, (Venezuela) 1st Substitute

Mary RIOS, FENATIMAP - National Federation of Workers in the Wood Industry, (Peru) 2nd Substitute

Latin America & Caribbean  - (Argentina, Brazil, Chile, Paraguay, Uruguay) - Group 24

Marta PUJADAS, UOCRA - Construction Workers of the Republic of Argentina, (Argentina) Member

Marcia REGERT, FETICOM-SC - Federation of Workers in Construction and Furnitures Industries of the State of Santa Catarina, (Brazil) 1st Substitute

Ricarda MARTÍNEZ, SOCAMGLYP - Union of Tile, Mosaic, Granite, Faience Layers and Polishers, (Argentina) 2nd Substitute

Maria GONÇALVEZ, SINTRACONST-ES - Trade Union of Workers in Construction & Public Works of the State of Espirito Santo, (Brazil) Member

Luciana Marcela FLUTTAZ, UOCRA - Construction Workers of the Republic of Argentina, (Argentina) 1st Substitute

Cleide SOUZA, SINTEPAV-BA - Trade Union of Workers in Construction Industries of the State of Bahia, (Brazil) 2nd Substitute

Latin America & Caribbean  - (Costa Rica, Dominican Republic, El Salvador, Guatemala) - Group 25

Fabiana SANTO, FENTICOMMC - National Federation of Workers in the Construction, Wood and Construction Materials Industries, (Dominican Republic) Member

Nélida CORADO, FESITRASMMAR - Federation of Wood, Forestry, Environment and Natural Resources Workers of Guatemala, (Guatemala) 1st Substitute

María FAJARDO, UNATROPYT - National Union of Public Works and Transport Workers, (Costa Rica) 2nd Substitute

Latin America & Caribbean  - (Barbados, Bermuda, Curacao, Guyana, Jamaica) - Group 26

Shandra HARRIOTT, BITU - Bustamante Industrial Trade Union, (Jamaica) Member

Renee JONES, BIU - Bermuda Industrial Union, (Bermuda) 1st Substitute

Vacant 2nd Substitute