World Council

The World Council is the supreme governing body that meets between Congresses and is responsible for all policies and operations. Members are made up of representatives of stipulated groups of countries, the General Secretary and the chair of the international women's committee.

World Council

Groupe 1 - (Denmark, Faeroe Islands, Finland, Iceland, Norway, Sweden) - Group 1

Johan LINDHOLM, BYGGNADS - Swedish Building Workers' Trade Union, (Sweden) Member

Mikael JOHANSSON, Swedish Painters' Trade Union, (Sweden) 1st Substitute

Valle KARLSSON, SEKO - Swedish Union of Service and Communication Employees , (Sweden) 2nd Substitute

Matti HARJUNIEMI, Rakennusliitto - Construction Trade Union, (Finland) Member

Jan Olav ANDERSEN, EL & IT, (Norway) 1st Substitute

Jari NILOSAARI, Puuliitto - Woodworkers' Union of Finland, (Finland) 2nd Substitute

Gunde ODGAARD, BAT-Kartellet, (Denmark) Member

Kistjan Thordur SNAEBJARNARSON, Rafidnadarsamband - Icelandic Electrical Workers' Union, (Iceland) 1st Substitute

Jørgen Juul RASMUSSEN, DEF - The Danish Union of Electricians , (Denmark) 2nd Substitute

Groupe 2 - (Belgium, Luxembourg, Netherlands) - Group 2

Tom DELEU, ACV-BIE - ACV Building, Industry and Energy Union, (Belgium) Member

Justin DAERDEN, ACV-BIE - ACV Building, Industry and Energy Union, (Belgium) 1st Substitute

Patrick VANDENBERGHE, ACV-BIE - ACV Building, Industry and Energy Union, (Belgium) 2nd Substitute

Zamaney MENSO, FNV - Dutch Trade Union Federation, (Netherlands) Member

Ellen HOEIJENBOS, FNV - Dutch Trade Union Federation, (Netherlands) 1st Substitute

Janna MUD, FNV - Dutch Trade Union Federation, (Netherlands) 2nd Substitute

Brahim HILAMI, CG FGTB - La Centrale Générale FGTB, (Belgium) Member

Gianni DE VLAMINCK, CG FGTB - La Centrale Générale FGTB, (Belgium) 1st Substitute

Vacant 2nd Substitute

Group 3 (Germany) Group 3

Robert FEIGER, IG BAU - Trade Union for Building, Forestry, Agriculture and the Environment, (Germany) Member

Dietmar SCHÄFERS, IG BAU - Trade Union for Building, Forestry, Agriculture and the Environment, (Germany) 1st Substitute

Fritz HEIL, IG BAU - Trade Union for Building, Forestry, Agriculture and the Environment, (Germany) 2nd Substitute

Nicole SIMONS, IG BAU - Trade Union for Building, Forestry, Agriculture and the Environment, (Germany) Member

Ulrike LAUX, IG BAU - Trade Union for Building, Forestry, Agriculture and the Environment, (Germany) 1st Substitute

Fritz HEIL, IG BAU - Trade Union for Building, Forestry, Agriculture and the Environment, (Germany) 2nd Substitute

Michael KNOCHE, IG Metall - Metalworker's Union, (Germany) Member

Wilfried HARTMANN, IG Metall - Metalworker's Union, (Germany) 1st Substitute

Brigitte DÖTH, IG Metall - Metalworker's Union, (Germany) 2nd Substitute

Group 4 (Austria, Switzerland) Group 4

Josef MUCHITSCH, GBH - Building and Wood Workers' Trade Union, (Austria) Member

Richard DRAGOSITS, GBH - Building and Wood Workers' Trade Union, (Austria) 1st Substitute

Brigitte SCHULZ, GBH - Building and Wood Workers' Trade Union, (Austria) 2nd Substitute

Nico LUTZ, Unia, (Switzerland) Member

Guido SCHLUEP, Syna, (Switzerland) 1st Substitute

Bruna CAMPANELLO, Unia, (Switzerland) 2nd Substitute

Group 5 (France, Italy, Portugal, Spain) Group 5

Christian ROY, FO BTP - Building, Public Works, Wood, Paper, Ceramics, Quarries and Construction Materials, (France) Member

Serge PLECHOT, FNSCBA CGT - National Federation of Construction Wood and Furniture Employees CGT, (France) 1st Substitute

Pauline BIDAUD, FNCB (CFDT) - National Federation of Salaried Workers in Construction and Wood Industries, (France) 2nd Substitute

Claudio SOTTILE, FILCA-CISL - Italian Federation of Construction and Allied Workers, (Italy) Member

Mercedes LANDOLFI, FILLEA-CGIL - Italian Federation of Wood, Building and Allied Industry Workers, (Italy) 1st Substitute

Massimo TRINCI, FENEAL-UIL - National Federation of Building, Wood and Allied Workers, (Italy) 2nd Substitute

Pedro HOJAS, UGT FICA , (Spain) Member

Vincente SANCHEZ JIMENEZ, CCOO of Construction and Services, (Spain) 1st Substitute

Juan Carlos BARRERO, UGT FICA , (Spain) 2nd Substitute

Group 6 (Republic of Ireland, United Kingdom) Group 6

Gail CARTMAIL, UNITE - Unite the Union Construction division , (United Kingdom) Member

Paul MOONEY, UNITE - Unite the Union Construction division , (United Kingdom) 1st Substitute

Greg ENNIS, UNITE - Unite the Union Construction division , (United Kingdom) 2nd Substitute

Group 7 (Czech Republic, Estonia, Hungary, Latvia, Lithuania, Poland, Slovakia) Group 7

Gyula PALLAGI, EFEDOSZSZ - Federation of Building, Wood and Building Material Industry Workers’ Unions, (Hungary) Member

Ieva GRETERE, LCA - Latvian Builders' Trade Union, (Latvia) 1st Substitute

Inga RUGINIENE, LMPF - Federation of Lithuanian Forest and Wood Workers' Trade Unions, (Lithuania) 2nd Substitute

Group 8 (Bulgaria, Romania) Group 8

Gheorghe BALACEANU, FGS - General Union Federation FAMILIA "Anghel Saligny", (Romania) Member

Ioanis PARTENIOTIS, FCIW-PODKREPA - Construction, Industry and Water Supply Federation, (Bulgaria) 1st Substitute

Dan ANGHEL, FSLIL - Federation of Free Trade Union in the Wood Industry, (Romania) 2nd Substitute

Group 9 (Albania, Bosnia-Herzegovina, Croatia, Macedonia, Montenegro, Serbia, Slovenia) Group 9

Petar NECAK, SSSPD - Forestry and Woodworking Workers' Union, (Serbia) Member

Ivan PESHEVSKI, SGIP - Trade Union of Civil Engineering, Industry and Planning of Republic of Macedonia, (Macedonia, the former Yugoslav Republic of) 1st Substitute

Lejla CATIC, SSSPDP BiH - Independant Trade Union of Forestry, Wood Processing and Paper in Bosnia and Herzegovina , (Bosnia-Herzegovina) 2nd Substitute

Group 10 (Azerbaijan, Georgia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Moldova, Russia, Tajikistan, Ukraine, Uzbekistan) Group 10Azerbaijan Georgia Kazakhstan Kyrgyz Republic (Kyrgyzstan) Russian Federation Ukraine Uzbekistan Tajikistan Moldo

Boris SOSHENKO, Construction and Building Materials Industry Workers' Union of the Russian Federation, (Russian Federation) Member

Vasyl ANDREYEV, Construction and Building Materials Industry Workers' Union in Ukraine, (Ukraine) 1st Substitute

Marina KURTANIDZE, The Georgian Constructors and Foresters Independent Trade Union , (Georgia) 2nd Substitute

Group 11 (Cyprus, Greece, Israel, Malta, Turkey) Group 11

Ramazan AGAR, YOL-IS - Turkish Union of Road, Construction and Building Workers, (Turkey) Member

Yitzhak MOYAL, HISTADRUT - National Union of Building, Wood, Ceramic and Glass Workers, (Israel) 1st Substitute

Yiannakis IOANNOU, FCMW - Federation of Construction and Mines Workers (SEK), (Cyprus) 2nd Substitute

Group 12 (Canada, United States) Group 12

Michael MARTIN, IABSORIW - International Association of Bridge, Structural, Ornamental and Reinforcing Iron Workers , (United States) Member

Chris CARLOUGH, SMART - The International Association of Sheet Metal, Air, Rail and Transportation Workers, (United States) 1st Substitute

Vacant 2nd Substitute

Scott DOHERTY, UNIFOR , (Canada) Member

Bob MATTERS, USW - United Steel, Paper and Forestry, Rubber, Manufacturing, Energy, Allied Industrial and Service Workers International Union, (Canada) 1st Substitute

Vacant 2nd Substitute

Group 13 (Benin, Burkina Faso, Cameroon, Central African Republic, Chad, Gabon, Rep. of Guinea, Ivory Coast, Mali, Niger, Senegal, Togo, Democratic Republic of Congo) Group 13

Diarraf NDAO, SNTC-BTP/CNTS - National Union of Construction Workers, (Senegal) Member

Constant NABYOURE, FTBBF - Federation of Building and Wood Workers of Faso , (Burkina Faso) 1st Substitute

Léon Evoung MEBIANE, UTB TP BSP - Building, Public Works, Wood, Sawing Workers' Union, (Gabon) 2nd Substitute

Group 14 (Ghana, Liberia, Nigeria, Sierra Leone) Group 14

Amechi ASUGWUNI, NUCECFWW - National Union of Civil Engineering Construction, Furniture & Wood Workers, (Nigeria) Member

Pius Michael QUAINNOO, CBMWU - Construction and Building Materials Workers’ Union CBMWU, (Ghana) 1st Substitute

Isaac EGBUGARA, CCESSA - Construction and Civil Engineering Senior Staff Association, (Nigeria) 2nd Substitute

Group 15 (Angola, Botswana, Lesotho, Madagascar, Malawi, Mauritius, Mozambique, Namibia, Swaziland, South Africa, Zambia, Zimbabwe) Group 15

Justina JONAS, MANWU - Metal & Allied Namibian Workers’ Union, (Namibia) Member

Jeremias D. TIMANA, SINTICIM - National Trade Union of Workers in Civil Construction, Wood and Mining Industries , (Mozambique) 1st Substitute

Muhamad Reeaz CHUTTOO, CMWEU - Construction Metal, Wooden and Related Industries Employees Union, (Mauritius) 2nd Substitute

Group 16 (Burundi, Djibouti, Ethiopia, Kenya, Uganda, Rwanda, Seychelles, Tanzania) Group 16

Oloka MESILAMU, UBCCECAWU - Uganda Building Construction, Civil Engineering, Cement & Allied Workers’ Union, (Uganda) Member

Rajabu MWONDI, KUPRIPUPA - Kenya Union of Printing, Publishing, Paper Manufacturing and Allied Workers , (Kenya) 1st Substitute

Boniface Yohana NKAKATISI, TUICO - Tanzania Union of Industrial and Commercial Workers, (Tanzania) 2nd Substitute

Group 17 (Algeria, Egypt, Mauritania, Morocco, Tunisia,) Group 17

Hassen CHEBIL, Federation of Building and Wood, (Tunisia) Member

Ahmed BAHANNIS, SNTBB - National Union of Building and Wood Workers , (Morocco) 1st Substitute

Vacant 2nd Substitute

Group 18 (Bahrain, Jordan, Kurdistan, Kuwait, Iraq, Lebanon, Palestine, Yemen,) Group 18

Mahmoud AL-HIYARI, GTUCW - General Trade Union of Construction Workers in Jordan, (Jordan) Member

Antoun ANTOUN, GSTU - General Services Employees' Trade Unions of Lebanon, (Lebanon) 1st Substitute

Vacant 2nd Substitute

Group 19 (Hong-Kong, Japan, Mongolia, Taiwan, South Korea) Group 19

Akira SHINOHARA, SINRIN ROREN - Japanese Federation of Forest and Wood Workers' Union, (Japan) Member

Battsogt BARDUU, MCWTUF - Mongolian Construction Workers Trade Union's Federation, (Mongolia) 1st Substitute

Pat Kan CHAN, CSGWU - Construction Site Workers’ General Union, (Hong Kong) 2nd Substitute

Group 20 (Cambodia, Indonesia, Malaysia, Myanmar, Philippines, Singapore, Thailand, Vietnam) Group 20

Azlan YACOB, TEUPM - Timber Employees' Union Peninsular Malaysia, (Malaysia) Member

Rasmina PAKPAHAN, F-KUI - Federation of Construction, Informal and General Workers, (Indonesia) 1st Substitute

Santiago VICEN NOLLA, NUBCW - National Union of Building and Construction Workers, (Philippines) 2nd Substitute

Group 21 ( Bangladesh, India, Nepal, Pakistan, Sri Lanka) Group 21

Rama Chandra KHUNTIA, INBCFWWF - Indian National Building, Construction, Forest and Wood Workers’ Federation, (India) Member

Muhammad Aslam ADIL, PCF - Pakistan Construction Federation , (Pakistan) 1st Substitute

Aminur (Ripon) CHOWDHURY, BBWWF - Bangladesh Building and Wood Workers' Federation , (Bangladesh) 2nd Substitute

Group 22 (Fiji, New Zealand, Papua New Guinea, Solomon Islands, Vanuatu) Group 22

John ALEXANDER, CETWUF - Construction Energy and Timber Workers’ Union of Fiji, (Fiji) Member

Louisa JONES, FIRST UNION , (New Zealand) 1st Substitute

Vacant 2nd Substitute

Group 23 (Australia) Group 23

David (Dave) NOONAN, CFMEU - Contruction, Forestry, Mining & Energy Union of Autralia (Construction and General Division), (Australia) Member

Allen Francis Edward HICKS, ETU - Electrical Trades Union of Australia, (Australia) 1st Substitute

Nigel Bernard PRICE, CFMEU - Contruction, Forestry, Mining & Energy Union of Autralia (Construction and General Division), (Australia) 2nd Substitute

Group 24 (Bolivia, Colombia, Ecuador, Peru, Venezuela ) Group 24

Hoover DELGADO HURTADO, FEDESOMEC - Equatorian Federation of Mechanic Equipment Workers, (Ecuador) Member

Palmides ESCORCIA, SINTRAPIZANO - Pizanos' WorkersTrade Union, (Colombia) 1st Substitute

Luis GARCIA SANCHEZ, SITRAFAPESA - Trade Union Workers' from Peruana Eternit , (Peru) 2nd Substitute

Group 25 (Argentina, Chile, Paraguay, Uruguay) Group 25

Marta PUJADAS, UOCRA - Construction Workers of the Republic of Argentina, (Argentina) Member

Jorge HERNÁNDEZ , FETRACOMA - National Federation of Workers in Construction, Wood, Services and Allied Sectors, (Chile) 1st Substitute

Jorge GORNATTI, USIMRA - Association of Trade Unions in the Wood Industry in the Republic of Argentina, (Argentina) 2nd Substitute

Group 26 (Brazil) Group 26

Nilson DUARTE COSTA, SITRAICP-RJ - National Trade Union of Workers in Construction Industries of the State of Rio de Janeiro , (Brazil) Member

Dulcilene CARNEIRO DE MORAIS, MARRETA - Intermunicipal Trade Union of Workers of Construction and Building Industries of Pernambuco, (Brazil) 1st Substitute

Itaci DE SA, CERAMISTAS Criciùma - Trade Union of Workers in in the Civil Construction, Ceramics and Wood Industry, (Brazil) 2nd Substitute

Group 27 (Costa Rica, Dominican Republic, El Salvador, Honduras, Guatemala, Mexico, Nicaragua, Panama) Group 27

Saúl MENDEZ RODRIGUEZ, SUNTRACS - Union of Construction Workers, (Panama) Member

Pedro Julio ALCANTARA, FENTICOMMC - National Federation of Workers in the Construction, Wood and Construction Materials Industries, (Dominican Republic) 1st Substitute

Walter SOTO JIMENEZ, UNATROPYT - National Union of Public Works and Transport Workers, (Costa Rica) 2nd Substitute

Group 28 (Barbados, Bermuda, Curacao, Guyana, Jamaica, Surinam) Group 28

Richenel ILARIO, SEBI - Sindikato di Empleadonan den Bibienda, (Curaçao) Member

George SCOTT, BIU - Bermuda Industrial Union, (Bermuda) 1st Substitute

Rudolph A. THOMAS, BITU - Bustamante Industrial Trade Union, (Jamaica) 2nd Substitute

International Women Commitee

Rita SCHIAVI, Unia, (Switzerland) Chair IWC

Elizabeth AMUTO, UBCCECAWU - Uganda Building Construction, Civil Engineering, Cement & Allied Workers’ Union, (Uganda) Vice Chair IWC

Dora CERVANTES, IAMAW - International Association of Machinists and Aerospace Workers , (United States) Vice Chair IWC

Kim Kyung SHIN, KFCITU - Korean Federation of Construction Industry Trade Unions, (South Korea) Vice Chair IWC

Marta PUJADAS, UOCRA - Construction Workers of the Republic of Argentina, (Argentina) Vice Chair IWC