World Council

07 March 2016 14:12


The World Council is the supreme governing body that meets between Congresses and is responsible for all policies and operations. Members are made up of representatives of stipulated groups of countries, the General Secretary and the chair of the International Women's Committee.

World Council

Presidium

Per-Olof SJÖÖ, GS - Union for the Forestry, Wood and Graphical Industries, (Sweden) President

Pierre CUPPENS, ACV-BIE - ACV Building, Industry and Energy Union, (Belgium) Deputy-President

Piet Thamsanqa MATOSA, NUM - National Union of Mineworkers, (South Africa) Deputy-President

Dietmar SCHÄFERS, IG BAU - Trade Union for Building, Forestry, Agriculture and the Environment, (Germany) Deputy-President

Albert Emilio (Ambet) YUSON, BWI - Building & Wood Workers' International, (Switzerland) General Secretary

Africa - Middle East and North Africa

Abdelmonem Ibrahim Mohamed ELGAMAL, GTUBWW - General Trade Union for Building and Wood Industries Workers, (Egypt) Regional Vice-President

Amechi ASUGWUNI, NUCECFWW - National Union of Civil Engineering Construction, Furniture & Wood Workers, (Nigeria) 1st substitute

Oloka MESILAMU, UBCCECAWU - Uganda Building Construction, Civil Engineering, Cement & Allied Workers’ Union, (Uganda) 2nd substitute

Asia Pacific

David John (Dave) NOONAN, CFMEU - Contruction, Forestry, Mining & Energy Union of Autralia (Construction and General Division), (Australia) Regional Vice-President

Vacant 1st substitute

Vacant 2nd substitute

Europe

Johan LINDHOLM, BYGGNADS - Swedish Building Workers' Trade Union, (Sweden) Regional Vice-President

Vacant 1st substitute

Vacant 2nd substitute

Latin America & Caribbean

Saúl MENDEZ RODRIGUEZ, SUNTRACS - Union of Construction Workers, (Panama) Regional Vice-President

Adalberto GALVAÕ, SINTEPAV-BA - Trade Union of Workers in Construction Industries of the State of Bahia, (Brazil) 1st substitute

Victor Hugo BRANDAN, UOCRA - Construction Workers of the Republic of Argentina, (Argentina) 2nd substitute

North America

Michael ROSE, IAMAW - International Association of Machinists and Aerospace Workers , (United States) Regional Vice-President

Vacant 1st substitute

Vacant 2nd substitute

Group 1 - (Denmark, Faeroe Islands, Finland, Iceland, Norway, Sweden) - Group 1

Johan LINDHOLM, BYGGNADS - Swedish Building Workers' Trade Union, (Sweden) Member

Mikael JOHANSSON, Målareförbundet - Swedish Painters' Trade Union, (Sweden) 1st substitute

Valle KARLSSON, SEKO - Swedish Union of Service and Communication Employees , (Sweden) 2nd substitute

Matti HARJUNIEMI, Rakennusliitto - Construction Trade Union, (Finland) Member

Jan Olav ANDERSEN, EL & IT, (Norway) 1st substitute

Jari NILOSAARI, Puuliitto - Woodworkers' Union of Finland, (Finland) 2nd substitute

Gunde ODGAARD, BAT-Kartellet, (Denmark) Member

Kristjan Thordur SNAEBJARNARSON, Rafidnadarsamband - Icelandic Electrical Workers' Union, (Iceland) 1st substitute

Jørgen Juul RASMUSSEN, DEF - The Danish Union of Electricians , (Denmark) 2nd substitute

Group 2 - (Belgium, Luxembourg, Netherlands) - Group 2

Tom DELEU, ACV-BIE - ACV Building, Industry and Energy Union, (Belgium) Member

Justin DAERDEN, ACV-BIE - ACV Building, Industry and Energy Union, (Belgium) 1st substitute

Patrick VANDENBERGHE, ACV-BIE - ACV Building, Industry and Energy Union, (Belgium) 2nd substitute

Zamaney MENSO, FNV - Dutch Trade Union Federation, (Netherlands) Member

Ellen HOEIJENBOS, FNV - Dutch Trade Union Federation, (Netherlands) 1st substitute

Janna MUD, FNV - Dutch Trade Union Federation, (Netherlands) 2nd substitute

Brahim HILAMI, CG FGTB - La Centrale Générale FGTB, (Belgium) Member

Gianni DE VLAMINCK, CG FGTB - La Centrale Générale FGTB, (Belgium) 1st substitute

Vacant 2nd substitute

Group 3 (Germany) Group 3

Robert FEIGER, IG BAU - Trade Union for Building, Forestry, Agriculture and the Environment, (Germany) Member

Dietmar SCHÄFERS, IG BAU - Trade Union for Building, Forestry, Agriculture and the Environment, (Germany) 1st substitute

Fritz HEIL, IG BAU - Trade Union for Building, Forestry, Agriculture and the Environment, (Germany) 2nd substitute

Nicole SIMONS, IG BAU - Trade Union for Building, Forestry, Agriculture and the Environment, (Germany) Member

Ulrike LAUX, IG BAU - Trade Union for Building, Forestry, Agriculture and the Environment, (Germany) 1st substitute

Fritz HEIL, IG BAU - Trade Union for Building, Forestry, Agriculture and the Environment, (Germany) 2nd substitute

Michael KNOCHE, IG Metall - Metalworker's Union, (Germany) Member

Wilfried HARTMANN, IG Metall - Metalworker's Union, (Germany) 1st substitute

Brigitte DÖTH, IG Metall - Metalworker's Union, (Germany) 2nd substitute

Group 4 (Austria, Switzerland) Group 4

Josef MUCHITSCH, GBH - Building and Wood Workers' Trade Union, (Austria) Member

Richard DRAGOSITS, GBH - Building and Wood Workers' Trade Union, (Austria) 1st substitute

Brigitte SCHULZ, GBH - Building and Wood Workers' Trade Union, (Austria) 2nd substitute

Nico LUTZ, Unia, (Switzerland) Member

Guido SCHLUEP, Syna, (Switzerland) 1st substitute

Bruna CAMPANELLO, Unia, (Switzerland) 2nd substitute

Group 5 (France, Italy) Group 05

Christian ROY, FO BTP - Building, Public Works, Wood, Paper, Ceramics, Quarries and Construction Materials, (France) Member

Serge PLECHOT, FNSCBA CGT - National Federation of Construction Wood and Furniture Employees CGT, (France) 1st substitute

Pauline BIDAUD, FNCB (CFDT) - National Federation of Salaried Workers in Construction and Wood Industries, (France) 2nd substitute

Claudio SOTTILE, FILCA-CISL - Italian Federation of Construction and Allied Workers, (Italy) Member

Mercedes LANDOLFI, FILLEA-CGIL - Italian Federation of Wood, Building and Allied Industry Workers, (Italy) 1st substitute

Massimo TRINCI, FENEAL-UIL - National Federation of Building, Wood and Allied Workers, (Italy) 2nd substitute

Group 6 ( Portugal, Spain) Group 6

Pedro HOJAS, UGT FICA , (Spain) Member

Vicente SANCHEZ JIMENEZ, CCOO of Construction and Services, (Spain) 1st substitute

Juan Carlos BARRERO MANCHA, UGT FICA , (Spain) 2nd substitute

Group 7 (Republic of Ireland, United Kingdom) Group 7

Gail CARTMAIL, UNITE - Unite the Union Construction division , (United Kingdom) Member

Paul MOONEY, UNITE - Unite the Union Construction division , (United Kingdom) 1st substitute

Greg ENNIS, SIPTU - Services Industrial Professional Technical Union , (Ireland) 2nd substitute

Group 8 (Czech Republic, Estonia, Hungary, Latvia, Lithuania, Poland, Slovakia) Group 8

Gyula PALLAGI, EFEDOSZSZ - Federation of Building, Wood and Building Material Industry Workers’ Unions, (Hungary) Member

Ieva GRETERE, LCA - Latvian Builders' Trade Union, (Latvia) 1st substitute

Inga RUGINIENE, LMPF - Federation of Lithuanian Forest and Wood Workers' Trade Unions, (Lithuania) 2nd substitute

Group 9 (Bulgaria, Romania) Group 9

Gheorghe BALACEANU, FGS - General Union Federation FAMILIA "Anghel Saligny", (Romania) Member

Ioanis PARTENIOTIS, FCIW-PODKREPA - Construction, Industry and Water Supply Federation, (Bulgaria) 1st substitute

Dan ANGHEL, FSLIL - Federation of Free Trade Union in the Wood Industry, (Romania) 2nd substitute

Group 10 (Albania, Bosnia-Herzegovina, Croatia, Macedonia, Montenegro, Serbia, Slovenia) Group 10

Petar NECAK, SSSPD - Forestry and Woodworking Workers' Union, (Serbia) Member

Ivan PESHEVSKI, SGIP - Trade Union of Civil Engineering, Industry and Planning of Republic of Macedonia, (Macedonia) 1st substitute

Lejla CATIC, SSSPDP BiH - Independant Trade Union of Forestry, Wood Processing and Paper in Bosnia and Herzegovina , (Bosnia-Herzegovina) 2nd substitute

Group 11 (Azerbaijan, Georgia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Moldova, Russia, Tajikistan, Ukraine, Uzbekistan) Group 11

Boris SOSHENKO, Construction and Building Materials Industry Workers' Union of the Russian Federation, (Russian Federation) Member

Vasyl ANDREYEV, PROFBUD - Construction and Building Materials Industry Workers' Union in Ukraine, (Ukraine) 1st substitute

Marina KURTANIDZE, The Georgian Constructors and Foresters Independent Trade Union , (Georgia) 2nd substitute

Group 12 (Cyprus, Greece, Israel, Malta, Turkey) Group 12

Ramazan AGAR, YOL-IS - Turkish Union of Road, Construction and Building Workers, (Turkey) Member

Itzhak MOYAL, NUBWW - National Union of Building, Wood Workers - Histadrut, (Israel) 1st substitute

Yiannakis IOANNOU, FCMW - Federation of Construction and Mines Workers (SEK), (Cyprus) 2nd substitute

Group 13 (Canada, United States) Group 13

Michael MARTIN, IABSORIW - International Association of Bridge, Structural, Ornamental and Reinforcing Iron Workers , (United States) Member

Chris CARLOUGH, SMART - The International Association of Sheet Metal, Air, Rail and Transportation Workers, (United States) 1st substitute

Vacant 2nd substitute

Scott DOHERTY, UNIFOR , (Canada) Member

Bob MATTERS, USW - United Steel, Paper and Forestry, Rubber, Manufacturing, Energy, Allied Industrial and Service Workers International Union, (Canada) 1st substitute

Vacant 2nd substitute

Group 14 (Benin, Burkina Faso, Cameroon, Central African Republic, Chad, Gabon, Rep. of Guinea, Ivory Coast, Mali, Niger, Senegal, Togo, Democratic Republic of Congo) Group 14

Diarraf NDAO, SNTC - BTP /CNTS - National Union of Construction Workers, (Senegal) Member

Constant Michel Bruno NABYOURE, FTBBF - Federation of Building and Wood Workers of Faso , (Burkina Faso) 1st substitute

Léon Evoung MEBIANE, UTB TP BSP - Building, Public Works, Wood, Sawing Workers' Union, (Gabon) 2nd substitute

Group 15 (Ghana, Liberia, Nigeria, Sierra Leone) Group 15

Amechi ASUGWUNI, NUCECFWW - National Union of Civil Engineering Construction, Furniture & Wood Workers, (Nigeria) Member

Pius Michael QUAINOO, CBMWU - Construction and Building Materials Workers’ Union CBMWU, (Ghana) 1st substitute

Isaac Jideofor EGBUGARA, CCESSA - Construction and Civil Engineering Senior Staff Association, (Nigeria) 2nd substitute

Group 16 (Angola, Botswana, Lesotho, Malawi, Mauritius, Mozambique, Namibia, Swaziland, South Africa, Zambia, Zimbabwe) Group 16

Justina JONAS, MANWU - Metal & Allied Namibian Workers’ Union, (Namibia) Member

Jeremias DUZENTA TIMANA, SINTICIM - National Trade Union of Workers in Civil Construction, Wood and Mining Industries , (Mozambique) 1st substitute

Mohumad Reeaz CHUTTOO, CMWEU - Construction Metal, Wooden and Related Industries Employees Union, (Mauritius) 2nd substitute

Group 17 (Burundi, Djibouti, Ethiopia, Kenya, Uganda, Rwanda, Seychelles, Tanzania) Group 17

Oloka MESILAMU, UBCCECAWU - Uganda Building Construction, Civil Engineering, Cement & Allied Workers’ Union, (Uganda) Member

Rajabu Wellington MWONDI, KUPRIPUPA - Kenya Union of Printing, Publishing, Paper Manufacturing and Allied Workers , (Kenya) 1st substitute

Boniface Yohana NKAKATISI, TUICO - Tanzania Union of Industrial and Commercial Workers, (Tanzania) 2nd substitute

Group 18 (Algeria, Egypt, Mauritania, Morocco, Tunisia) Group 18

Hassen CHEBIL, Federation of Building and Wood, (Tunisia) Member

Ahmed BAHANNISS, SNBB - National Union of Building and Wood Workers , (Morocco) 1st substitute

Vacant 2nd substitute

Group 19 (Bahrain, Iraq, Jordan, Kurdistan, Kuwait, Lebanon, Palestine, Yemen) Group 19

Mahmoud Salem Abbas AL-HIYARI, GTUCW - General Trade Union of Construction Workers in Jordan, (Jordan) Member

Antoun ANTOUN, GSTU - General Services Employees' Trade Unions of Lebanon, (Lebanon) 1st substitute

Vacant 2nd substitute

Group 20 (Hong-Kong, Japan, Mongolia, Taiwan, South Korea) Group 20

Akira SHINOHARA, SINRIN ROREN - Japanese Federation of Forest and Wood Workers' Union, (Japan) Member

Battsogt BARDUU, MCWTUF - Mongolian Construction Workers Trade Union's Federation, (Mongolia) 1st substitute

Pat Kan CHAN, CSGWU - Construction Site Workers’ General Union, (Hong Kong) 2nd substitute

Group 21 (Cambodia, Indonesia, Malaysia, Myanmar, Philippines, Singapore, Thailand, Vietnam) Group 21

Nor Azlan bin YAACOB, TEUPM - Timber Employees' Union Peninsular Malaysia, (Malaysia) Member

Rasmina PAKPAHAN, F-KUI - Federation of Construction, Informal and General Workers, (Indonesia) 1st substitute

Santiago VICEN NOLLA, NUBCW - National Union of Building and Construction Workers, (Philippines) 2nd substitute

Group 22 ( Bangladesh, India, Nepal, Pakistan, Sri Lanka) Group 22

Dr Rama Chandra KHUNTIA, INBCFWWF - Indian National Building, Construction, Forest and Wood Workers’ Federation, (India) Member

Muhammad Aslam ADIL, PFBWW - Pakistan Federation of Building and Wood Workers , (Pakistan) 1st substitute

Aminur Rashid (Ripon) CHOWDHURY, BBWWF - Bangladesh Building and Wood Workers' Federation , (Bangladesh) 2nd substitute

Group 23 (Fiji, New Zealand, Papua New Guinea, Solomon Islands, Vanuatu) Group 23

John ALEXANDER, CETWUF - Construction Energy and Timber Workers’ Union of Fiji, (Fiji) Member

Louisa JONES, FIRST UNION , (New Zealand) 1st substitute

Vacant 2nd substitute

Group 24 (Australia) Group 24

David John (Dave) NOONAN, CFMEU - Contruction, Forestry, Mining & Energy Union of Autralia (Construction and General Division), (Australia) Member

Allen Francis Edward HICKS, ETU - Electrical Trades Union of Australia, (Australia) 1st substitute

Nigel Bernard PRICE, CFMEU - Contruction, Forestry, Mining & Energy Union of Autralia (Construction and General Division), (Australia) 2nd substitute

Group 25 (Bolivia, Colombia, Ecuador, Peru, Venezuela ) Group 25

Hoover DELGADO HURTADO, FEDESOMEC - Equatorian Federation of Mechanic Equipment Workers, (Ecuador) Member

Palmides ESCORCIA, SINTRAPIZANO - Pizanos' WorkersTrade Union, (Colombia) 1st substitute

Luis GARCIA SANCHEZ, SITRAFAPESA - Trade Union Workers' from Peruana Eternit , (Peru) 2nd substitute

Group 26 (Argentina, Chile, Paraguay, Uruguay) Group 26

Marta PUJADAS, UOCRA - Construction Workers of the Republic of Argentina, (Argentina) Member

Jorge HERNÁNDEZ , FETRACOMA - National Federation of Workers in Construction, Wood, Services and Allied Sectors, (Chile) 1st substitute

Jorge GORNATTI, USIMRA - Association of Trade Unions in the Wood Industry in the Republic of Argentina, (Argentina) 2nd substitute

Group 27 (Brazil) Group 27

Nilson DUARTE COSTA, SITRAICP-RJ - National Trade Union of Workers in Construction Industries of the State of Rio de Janeiro , (Brazil) Member

Dulcilene CARNEIRO DE MORAIS, MARRETA - Intermunicipal Trade Union of Workers of Construction and Building Industries of Pernambuco, (Brazil) 1st substitute

Itaci DE SA, CERAMISTAS Criciùma - Trade Union of Workers in in the Civil Construction, Ceramics and Wood Industry, (Brazil) 2nd substitute

Group 28 (Costa Rica, Dominican Republic, El Salvador, Honduras, Guatemala, Mexico, Nicaragua, Panama) Group 28

Saúl MENDEZ RODRIGUEZ, SUNTRACS - Union of Construction Workers, (Panama) Member

Pedro Julio ALCANTARA, FENTICOMMC - National Federation of Workers in the Construction, Wood and Construction Materials Industries, (Dominican Republic) 1st substitute

Walter SOTO JIMENEZ, UNATROPYT - National Union of Public Works and Transport Workers, (Costa Rica) 2nd substitute

Group 29 (Barbados, Bermuda, Curacao, Guyana, Jamaica, Surinam) Group 29

Richenel ILARIO, SEBI - Sindikato di Empleadonan den Bibienda, (Curaçao) Member

George SCOTT, BIU - Bermuda Industrial Union, (Bermuda) 1st substitute

Rudolph A. THOMAS, BITU - Bustamante Industrial Trade Union, (Jamaica) 2nd substitute

International Women's Commitee

Rita SCHIAVI, Unia, (Switzerland) Chair IWC

Dora CERVANTES, IAMAW - International Association of Machinists and Aerospace Workers , (United States) 1rst Vice Chair IWC

Marta PUJADAS, UOCRA - Construction Workers of the Republic of Argentina, (Argentina) 2d Vice Chair IWC

Elizabeth AMUTO, UBCCECAWU - Uganda Building Construction, Civil Engineering, Cement & Allied Workers’ Union, (Uganda) Member

Kyung Shin KIM, KFCITU - Korean Federation of Construction Industry Trade Unions, (South Korea) Member

International Youth Committee

Vasyl ANDREYEV, PROFBUD - Construction and Building Materials Industry Workers' Union in Ukraine, (Ukraine) Interim Chair IYC

Regional Representative (Non-voting right)

Nilton FREITAS, BWI - Building and Wood Workers' International Latin America & Caribbean, (Panama) Regional Representative

Crecentia MOFOKENG, BWI - Building & Wood Worker's International Africa & MENA, (South Africa) Regional Representative

Apolinar (Dong) TOLENTINO, BWI - Building and Wood Workers' International Asia & Pacific, (Malaysia) Regional Representative