Regional Youth Committees

02 October 2019 07:15


Comités régionaux des jeunes

Africa & Middle East

Lebohang Vincent RAMABOLU, NUM - National Union of Mineworkers, (Afrique du Sud)Président

Ian NJUGUNA WAIRIMU, KBCFTAIE - Kenya Building, Construction, Timber, Furniture and Industries Industries Employees Union , (Kenya)1rst Vice-Président

Osei Poku AFRIYIE, TWU - Timber and Wood Workers’ Union of GTUC , (Ghana)2d Vice-Président

Ali Ahmed Makki EBRAHIM, GFBTU - General Federation of Bahrain Trade Unions, (Bahreïn)2d Vice-Président

Africa & Middle East - (Benin, Burkina Faso, Cameroon, Central African Republic, Chad, Gabon, Republic of Guinea, Ivory Coast, Mali, Mautitania, Niger, Republic of Guinea. Senegal, Togo, Democratic Republic of Congo) - Group 14

Sougrinoma Gaston SAWADOGO, FTBBF - Federation of Building and Wood Workers of Faso, (Burkina Faso)Membre

Frédérick MEBIANE, UTB TP BSP - Building, Public Works, Wood, Sawing Workers' Union, (Gabon)1er Suppléant

Africa & Middle East (Ghana, Liberia, Nigeria, Sierra Leone) Group 15

Osei Poku AFRIYIE, TWU - Timber and Wood Workers’ Union of GTUC , (Ghana)Membre

Ogunlaja Oyewunmi OMOLADE, CCESSA - Construction and Civil Engineering Senior Staff Association, (Nigeria)2éme Suppléant

Africa & Middle East (Angola, Botswana, Lesotho, Malawi, Mauritius, Magagascar, Mozambique, Namibia, Swaziland, South Africa, Zambia, Zimbabwe) Group 16

Lebohang Vincent RAMABOLU, NUM - National Union of Mineworkers, (Afrique du Sud)Membre

Natasha Chenai DHOBO, GAPWUZ - General Agriculture and Plantation Workers’ Union of Zimbabwe, (Zimbabwe)1er Suppléant

Sheldan Vince RUNGASAMY, CMWEU - Construction Metal, Wooden and Related Industries Employees Union, (Maurice)2éme Suppléant

Fatima MARCELO BOCA DA FONSECA, SINTICIM - National Trade Union of Workers in Civil Construction, Wood and Mining Industries , (Mozambique)2éme Suppléant

Africa & Middle East (Burundi, Djibouti, Ethiopia, Kenya, Uganda, Rwanda, Seychelles, Tanzania) Group 17

Ian NJUGUNA WAIRIMU, KBCFTAIE - Kenya Building, Construction, Timber, Furniture and Industries Industries Employees Union , (Kenya)Membre

Laurence AKAYEZU, STECOMA - Trade Union of Workers Company in Construction and Carpentry, (Rwanda)1er Suppléant

Anne WANZA, KUPRIPUPA - Kenya Union of Printing, Publishing, Paper Manufacturing and Allied Workers , (Kenya)2éme Suppléant

Africa & Middle East (Algeria, Egypt, Morocco, Tunisia) Group 18

Marwa HAMMANI, FGBB / UGTT Federation of Building and Wood, (Tunisie)Membre

Africa & Middle East (Bahrain, Jordan, Kuweit, Lebanon, Palestine, Yemen) Group 19

Ali Ahmed Makki EBRAHIM, GFBTU - General Federation of Bahrain Trade Unions, (Bahreïn)Membre

Nour HOMEIDAN, GTUCW - General Trade Union of Construction Workers in Jordan, (Jordanie)1er Suppléant

Nawal FARES, GFBCTU - General Federation of Building and Construction Trade Union, (Liban)2éme Suppléant

Asia/Pacific

Gopinath PANNEERSELVAM, AIKTMS - All India Construction Workers Central Union, (Inde)Président

Asia/Pacific (Hong-Kong, Japan, Mongolia, Taiwan, South Korea) Group 20

Uuguutuyh Dugun DORJ, MCWTUF - Mongolian Construction Workers Trade Union's Federation, (Mongolie)Membre

Jung Mik JUNG, KFCITU - Korean Federation of Construction Industry Trade Unions, (Corée du Sud)1er Suppléant

Lam SINMET, CSGWU - Construction Site Workers’ General Union, (Hong-Kong)2éme Suppléant

Asia/Pacific (Cambodia, Indonesia, Malaysia, Myanmar, Philippines, Singapore, Thailand, Vietnam) Group 21

Sou CHHLONH, BWTUC - Building and Wood Workers Trade Union Federation of Cambodia , (Royaume du Cambodge)Membre

Rugayah Binti HAMDAN, UFES - Union of Forestry Employees Sarawak, (Malaisie)1er Suppléant

Diah MEIYANTI, F-KUI - Federation of Construction, Informal and General Workers, (Indonésie)2éme Suppléant

Asia/Pacific ( Bangladesh, India, Nepal, Pakistan, Sri Lanka) Group 22

Gopinath PANNEERSELVAM, AIKTMS - All India Construction Workers Central Union, (Inde)Membre

Rahul SHARMA, UPGMS - Building, Wood and Forestry Workers’ Union, (Inde)1er Suppléant

Tonmoy RAHMAN, BSBWWF - Bangladesh Sanjukta Building and Wood Workers' Federation , (Bengladesh)2éme Suppléant

Asia/Pacific ( Fiji, New Zealand, Papua New Guinea, Solomon Islands, Vanuatu) Group 23

VacantMembre

Vacant1er Suppléant

Vacant2éme Suppléant

Asia/Pacific (Australia) Group 24

Aaron MACKRELL, CFMEU - Construction, Forestry, Mining & Energy Union of Australia (Construction and General Division), (Australie)Membre

Jack TODARO, ETU - Electrical Trades Union of Australia, (Australie)1er Suppléant

Vacant2éme Suppléant

Europe

Jakob WAGNER, BYGGNADS - Swedish Building Workers' Trade Union, (Suède)Président

Daniela MILOSKA, SGIP - Trade Union of Civil Engineering, Industry and Planning of Republic of North Macedonia, (Macédoine
)
1rst Vice-Président

Devin CAN , IG BAU - Trade Union for Building, Forestry, Agriculture and the Environment, (Allemagne)2d Vice-Président

Europe (Denmark, Finland, Iceland, Norway, Sweden) Group 1

Jakob WAGNER, BYGGNADS - Swedish Building Workers' Trade Union, (Suède)Membre

* Dagfinn Homdal SVANOE *, EL & IT Forbundet, (Norvège)1er Suppléant

Margrét Halldó ARNARSDÓTTIR, Rafidnadarsamband - Icelandic Electrical Workers' Union, (Islande)2éme Suppléant

Europe (Germany, Austria, Switzerland) - Group 2

Devin CAN , IG BAU - Trade Union for Building, Forestry, Agriculture and the Environment, (Allemagne)Membre

Lena FRANK, Unia, (Suisse)1er Suppléant

Albert SCHEIBLAUER, GBH - Building and Wood Workers' Trade Union, (Autriche)2éme Suppléant

Europe (Belgium, Luxemburg, France, Portugal, Spain, Italy) Group 3

* Giacomo VIRGILIO *, FILCA-CISL - Italian Federation of Construction and Allied Workers, (Italie)Membre

Vacant1er Suppléant

Vacant2éme Suppléant

Europe ( Netherlands, Republic of Ireland, United Kingdom) Group 4

Lewis PHILLIPSON, UNITE - Unite the Union Construction division , (Royaume-Uni)Membre

Christiaan NUIJTEN, FNV - Dutch Trade Union Federation, (Pays-Bas)1er Suppléant

Samantha JONES, UNITE - Unite the Union Construction division , (Royaume-Uni)2éme Suppléant

Europe (Azerbaidjan, Estonia, Israël, Georgia, Latvia, Lithuania, Kazakhstan, Kirgizstan, Poland, Russia, Ukraine, Turkey, Uzbekistan) - Group 5

Aygun ALIYEVA, Natural Resources and Ecology Employees Trade Union of the Republic of Azerbaijan, (Azerbaïdjan)Membre

Matijs BABRIS, LBNA - Latvian Building Sector Trade Union, (Lettonie)1er Suppléant

Ainur KANTARBAYEVA, Sectoral Trade Union of Workers of Building Complex and Housing and Communal Services of the Republic of Kazakhstan, (Kazakhstan)2éme Suppléant

Europe (Croatia, Czech Republic, Hungary, Slovakia, Slovenia, Albania, Bosnia/Herzegovinia, Bulgaria, Cyprus, Greece, North Macedonia, Moldova, Montenegro, Romania, Serbia) Group 6

Daniela MILOSKA, SGIP - Trade Union of Civil Engineering, Industry and Planning of Republic of North Macedonia, (Macédoine
)
Membre

Tomislav VUSILOVIC, SGH - Trade Union of Construction Industry of Croatia, (Croatie)1er Suppléant

Vacant #2éme Suppléant

North America

Ryan KEKERIS, IUPAT - International Union of Painters and Allied Trades, (États Unis)Président

Latin America and Caribbean

* Jorge HERNÁNDEZ *, FETRACOMA - National Federation of Workers in Construction, Wood, Services and Allied Sectors, (Chili)Président

Elieser CORDOBA , SUNTRACS - National Construction Industry Workers´ Union, (Panama)1rst Vice-Président

Vacant2d Vice-Président

Latin America and Caribbean (Bolivia, Colombia, Ecuador, Peru, Venezuela) Group 25

Luis Fernando LOPEZ, INTERGREMIAL - Colombian Association of Construction, Building Materials and Wood Worker's, (Colombie)Membre

Luis GARCIA SANCHEZ, SITRAFAPESA - Trade Union Workers' from Peruana Eternit, (Pérou)1er Suppléant

Ricardo GUERRERO, FEDESOMEC - Equatorian Federation of Operators and Mechanics of Road Equipment, (Équateur)2éme Suppléant

Latin America and Caribbean (Argentina, Chile, Paraguay, Uruguay) Group 26

* Jorge HERNÁNDEZ *, FETRACOMA - National Federation of Workers in Construction, Wood, Services and Allied Sectors, (Chili)Membre

José Luis LOPEZ, UOCRA - Construction Workers of the Republic of Argentina, (Argentine)1er Suppléant

Vacant2éme Suppléant

Latin America and Caribbean (Brazil) Group 27

Alisson SANTOS, SINTEPAV-BA - Trade Union of Workers in Construction Industries of the State of Bahia, (Brésil)Membre

Jean PEREIRA, STICC-POA - Trade Union of Workers in Civil Construction Industries of Porto Alegre , (Brésil)1er Suppléant

Tahyana TENONIE, SINTRAPAV - Trade Union of Workers in Construction of Roads and Public & Private Works of the State of Paraná, (Brésil)2éme Suppléant

Latin America and Caribbean (Costa Rica, Dominican Republic, El Salvador, Guatemala, Honduras, Mexico, Nicaragua, Panama) Group 28

Elieser CORDOBA , SUNTRACS - National Construction Industry Workers´ Union, (Panama)Membre

Odalis SORIANO, FENTICOMMC - National Federation of Workers in the Construction, Wood and Construction Materials Industries, (République Dominicaine)1er Suppléant

Carlim ESPAILLAT, FETRACOM - National Federation of Construction and Wood Workers, (République Dominicaine)2éme Suppléant

Latin America and Caribbean (Barbados, Bermuda, Curacao, Guyana, Haiti, Jamaica, Surinam) Group 29

Arnold PITCHER, BIU - Bermuda Industrial Union, (Bermudes)Membre

Dorie KRISHENDAYE, BITU - Bustamante Industrial Trade Union, (Jamaïque)1er Suppléant

Everonne SAMBOE, SEBI - Sindikato di Empleadonan den Bibienda, (Curaçao)2éme Suppléant